sobota, 15 maja 2010

Waniliowe sny

Często wysiadujemy fotele do późnej nocy, a przecież, dla urody i porannego uśmiechu, powinniśmy dłużej trzymać swój odwłok w pościeli!
I mam na to całkiem smakowitą radę. Oczywiście, nie jest mojego pomysłu, ale pochodzi z bardzo starych (i sprawdzonych), naturalnych receptur.

WINO WANILIOWE
- wanilia daje, we wszelkich swych postaciach, przyjemne poczucie błogości, a jej aromat, niemal każdemu pozwala spojrzeć na świat z przymrużeniem oka -

4 laski wanilii drobno pokruszyć, wsypać do dużego słoja lub butli i zalać butelką wytrawnego wina gronowego.
Odstawić w chłodne miejsce na 10 dni, codziennie słojem/butlą dobrze potrząsając.
Po tym czasie napój przecedzić do emaliowanego garnka, dodać 3-4 łyżki aromatycznego miodu (np. lipowego lub akacjowego), dobrze wszystko wymieszać i całość zagotować. Po doprowadzeniu do zawrzenia, zaraz zmniejszyć ogień i podgotować jeszcze przez 5 minut. 

Po ostudzeniu przelać do wytwornej karafki i postawić wraz z eleganckim, kryształowym kieliszkiem (100 ml) przy ulubionym fotelu telewizyjnym :)
Pity codziennie jeden (i tylko jeden!) kieliszek każdego wieczoru spowoduje, że się błogo wyciszymy, a nasze całe ja, odpocznie i spokojnie zaśnie, śniąc o pięknie tego świata!!!
 Niestety - przez zasmarkaną pracę, mój Brat nie może stosować tego specyfiku :(


CIEKAWOSTKI warte przeczytania
( kopia z sieci: http://www.spartacuspress.com/2009/10/techniki-spania-leonardo-da-vinci/)



 Leonardo da Vinci - żył 67 lat.
Wiele źródeł podaje że ten legendarny artysta pracował nieustannie przez dwadzieścia dwie godziny nad swoimi wynalazkami. Co ciekawe, Leonardo brał piętnastu minutowe drzemki co cztery godziny, redukując w ten sposób zmęczenie i senność która wynikała z jego krótkiego -bo zalewie dwu godzinnego- nocnego snu.
Wielu przeciwników uważa że nie ma wystarczająco dowodów aby to potwierdzić. Jednak osoby które stosują ten system spania twierdzą że sprawdza się on idealnie.
Nikola Tesla - żył 87 lat.
Nikola Tesla twierdził że poświęcał od dwóch do trzech godzin dziennie na senne odbudowywanie organizmu.
Często poświęcał całą noc na owocną pracę. Jego sekretem były regularne drzemki lub jedna bardzo długa co drugi dzień. Wiele źródeł uważa że Nikola Tesla był w stanie spać z otwartymi oczami lecz nie jest to w pełni wiadome.
Thomas Jefferson - żył 83 lata
W liście do Vine Utleya Thomas Jefferson wyznał swój wzór na krótki i tym samym regenerujący sen. Zazwyczaj spał dwie godziny dziennie budząc się o wschodzie słońca.
Thomas Edison - żył 84 lata
Ten legendarny naukowiec był zaciekłym pracoholikiem dla którego sen był główną przeszkodą w osiągnięciu końcowych celów. Uważał on że długi nocny wypoczynek jest stratą czasu i oznaką próżniactwa. Edison spał cztery godziny na dzień.
Michał Anioł - żył 88 lat
Michał Anioł podobnie jak Edison poświęcał nie więcej niż cztery godziny na sen.
 Sir Isaac Newton - żył 84 lata
Cztery godziny dziennie wystarczyły Newtonowi na odświeżenie umysłu i pełny wypoczynek. Wielu jednak twierdzi że nadmiar pracy i deficyt snu przyczyniły się do jego częstych zachorowań.
 Napoleon Bonaparte - żył 52 lata
Sekret spania Napoleona Bonaparte tkwił w dwóch dwu godzinnych drzemkach. Jego oficerowie często mówili że w czasie wojny Bonaparte miał zdumiewającą zdolność na szybką regenerację poprzez tego typu zwyczaj.
 Benjamin Franklin - żył 84 lata
Niektóre ze źródeł podają że Benjamin Franklin spał od dwóch do czterech godzin. Sam on twierdził że ludzie spędzają zbyt wiele czasu na nocny wypoczynek . Franklin i Thomas Edison mieli podobne poglądy na temat spania. Obydwaj wierzyli że w życiu nie ma miejsca na leniuchowanie i każda cenna chwila powinna być wykorzystana na produktywną pracę.
W swojej książce, Benjamin Franklin wspominał że wystarczyło mu cztery godziny na pełny wypoczynek. Jego popularny cytat sam mówi za siebie: "Będzie wystarczająco dużo spania w grobie". 
Albert Einstein - żył 76 lat
W przeciwieństwie do większości przedstawionych w tym artykule osób Albert Einstein miał inny pogląd na temat istotności spania. Einstein przeznaczał na sen dziesięć godzin dziennie. Zdarzały się jednak dni kiedy pracował ciężej niż kiedykolwiek – wtedy pozwalał sobie dodać godzinę lub dwie do swojego nocnego wypoczynku. Jak twierdził sam, jego sny często inspirowały go do podjęcia skutecznych badań.
Einstein również pozytywnie wypowiadał się na temat drzemek, które uważał za bardzo skuteczną metodą ku odświeżeniu umysłu.
Calvin Coolidge - żył 61 lat
Calvin Coolidge spał osiem godzin w nocy oraz od dwóch do trzech godzin w południe. Drzemka w „Białym Domu” była jego pierwszą prezydencką decyzją. Wielu ludzi nie na darmo określiło go najczęściej śpiącym prezydentem w historii Stanów Zjednoczonych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz